×
Czasem woda ma lekko białe zabarwienie spowodowane przez rozpuszczone w niej powietrze. Kiedy zimna woda z sieci wpływa do instalacji wewnętrznej naszego domu, gdzie temperatura jest wyższa lub przechodzi przez dyfuzor zainstalowany w domowym kranie, powietrze jest uwalniane przez wodę. Tworząc ogromną ilość malutkich bąbelków, które nadają mleczną barwę. Biały kolor wody wynikający z wydzielania się powietrza nie ma absolutnie żadnego wpływu na jej smak lub zdrowie pijących ją osób i znika po kilku minutach.
Mimo stałego nadzoru nad jakością wody, czasem może z naszych kranów płynąć woda o lekko brunatnym zabarwieniu. Przy zmianie kierunku przepływu wody lub spadku ciśnienia np. w wyniku awarii sieci wodociągowej, związki mineralne odrywają się od ścianek rur. Zanieczyszczenie powstaje więc w wyniku wymywania odłożonych na ściankach przewodów osadów. Również gwałtowne zmiany zużycia wody mogą mieć wpływ na jej wtórne zanieczyszczenie, gdyż woda raz płynie całym przekrojem rury, a następnie „wąskim strumykiem”. W momencie zwiększonego poboru wody gwałtownie wzrasta prędkość przepływu, więc następuje zrywanie naniesionych osadów. To wszystko doprowadza do tego, że z naszych  kranów może płynąć okresowo optycznie gorsza woda o barwie lekko brunatnej. Jednak choć wygląd wody jest inny, nie jest ona szkodliwa.
PWiK w Tarnowskich Górach walczy z wtórnym zanieczyszczeniem wody na różne sposoby. Najbardziej skorodowane rurociągi stalowe są wymieniane na nowe z tworzyw sztucznych. W miejscach szczególnie narażonych na osadzanie, sieć płukana jest według przyjętego harmonogramu. Zaś wszelkie poważne przełączenia i roboty remontowe są wykonywane w miarę możliwości w nocy, aby minimalizować zabrudzanie wody.